Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

2015 Entry / Start Lists

Updated 4/22/15
*The 2015 preliminary entry list will be continually updated below as each event is released.

 

Men Women
110m Hurdles
Pascal MARTINOT-LAGARDE  FRA
Sergey SHUBENKOV  RUS
David OLIVER  USA
Aries MERRITT  USA
Orlando ORTEGA  CUB
Hansle PARCHMENT  JAM
Wenjun XIE  CHN

400m Hurdles
Javier CULSON  PUR
Félix SÁNCHEZ  DOM
Jehue GORDON  TTO
Michael TINSLEY  USA
Kariem HUSSEIN  SUI
Rasmus MÄGI  EST
Johnny DUTCH  USA
Bershawn JACKSON  USA

3000m Steeplechase
Jairus Kipchoge BIRECH  KEN
Evan JAGER  USA
Ezekiel KEMBOI  KEN
Conseslus KIPRUTO  KEN
Hillary Kipsang YEGO  KEN
Paul Kipsiele KOECH  KEN
Jonathan Muia NDIKU  KEN
Daniel HULING  USA
Abel Kiprop MUTAI  KEN
Matthew HUGHES  CAN
Barnabas KIPYEGO  KEN
Donald CABRAL  USA
Roberto ALAIZ  ESP
Bernard NGANGA  KEN
Brahim TALEB  MAR

Shot Put
Reese HOFFA  USA
David STORL  GER
Tomasz MAJEWSKI  POL
Joe KOVACS  USA
Tom WALSH  NZL
O'Dayne RICHARDS  JAM
Christian CANTWELL  USA
Ryan WHITING  USA
Kurt ROBERTS  USA
Germán Luján LAURO  ARG

Pole Vault
Renaud LAVILLENIE  FRA
Piotr LISEK  POL
Raphael HOLZDEPPE  GER
Konstantinos FILIPPIDIS  GRE
Changrui XUE  CHN
Augusto DUTRA  BRA
Sam KENDRICKS  USA
Valentin LAVILLENIE  FRA

Discus
Piotr MAŁACHOWSKI  POL
Gerd KANTER  EST
Robert URBANEK  POL
Jorge FERNÁNDEZ  CUB
Ehsan HADADI  IRI
Martin WIERIG  GER
Viktor BUTENKO  RUS
Martin KUPPER  EST
Vikas GOWDA  IND

High Jump
Mutaz Essa BARSHIM  QAT
Ivan UKHOV  RUS
Andriy PROTSENKO  UKR
Derek DROUIN  CAN
Erik KYNARD  USA
Daniil TSYPLAKOV  RUS
Guowei ZHANG  CHN
Jesse WILLIAMS  USA

 

 
800m
Janeth Jepkosgei (Kenya)
Alysia Montano (USA)
Eunice Sum (Kenya)
Yekaterina Poistogova (Russia)
Ajee’ Wilson (USA)
Brenda Martinez (USA)
Marina Arzamasova (Belarus)
Lynsey Sharp (Great Britain)
Chanelle Price (USA)

5000m
Genzebe DIBABA ETH Viola Jelagat KIBIWOT KEN Almaz AYANA ETH Janet KISA KEN Vivian Jepkemoi CHERUIYOT KEN Mimi BELETE BRN Molly HUDDLE USA Yelena KOROBKINA RUS Alemitu HAROYE ETH Meraf BAHTA SWE Marielle HALL USA Kim CONLEY USA Jordan HASAY USA Sally KIPYEGO KEN Hiwot AYALEW ETH Sentayehu EJIGU ETH Faith Chepngetich KIPYEGON KEN Laura THWEATT USA Gabriele GRUNEWALD USA Betsy SAINA KEN Long Jump Tianna BARTOLETTA USA Ivana SPANOVIĆ SRB Brittney REESE USA Éloyse LESUEUR FRA Darya KLISHINA RUS Christabel NETTEY CAN Sosthene MOGUENARA GER Funmi JIMOH USA Shara PROCTOR GBR Javelin Barbora ŠPOTÁKOVÁ CZE Sunette VILJOEN RSA Christina OBERGFOLL GER Martina RATEJ SLO Linda STAHL GER Kathryn MITCHELL AUS Madara PALAMEIKA LAT Maria ABAKUMOVA RUS
 
 

 

 

 
Sponsors / Partners
 
For information: meetingdirector@preclassic.com
copyright© 2001–2015 all rights reserved. The Prefontaine Classic is an Oregon Track Club event.